HyperX DiRT4 – Šmídl získal těsné vítězství před Blažkem

V sobotu 10. června se konal turnaj HyperX DiRT4 při příležitosti vydání čtvrtého dílu této populární závodní série z dílen Codemasters a zároveň i jako první akce doprovodného programu k letošní E3 ve spolupráci s herním pořadem RE-PLAY. Tato závodní akce byla připravena společně s partnery HyperX, Playman a Certina, kteří dodali zajímavé ceny, včetně luxusních švýcarských hodinek pro hlavního vítěze celého závodu.

 

Do RE-PLAY Studia dorazilo 21 odvážlivců, včetně 3 Slováků, kteří se přišli poprat v napínavých závodech kolo na kolo a plech na plech a na všech možných typech povrchu. Formát závodů byl jednoduchý – nejprve dvě vyřazovací části v rallycrossu a následně velké finále v klasickém rally, o jehož vítězi rozhodoval nejrychlejší čas.

19142964_1458499387630036_7146379134140257356_o

V prvním kole nastoupilo všech 21 závodníků rozdělených do 7 skupin po 3 jezdcích. Každá skupina měla naplánované hned 3 závody po sobě, každý po 4 kolech. Z každé skupiny postupovali 2 nejlepší. Závodilo se na rallycross tratích v Anglii (Lydden Hill, Full Circuit) a Portugalsku (Montalegre, Full Circuit) a s vozem Peugeot 208 WRX (2016).

 

trat-cross01 trat-cross02
peugeot-01

 • Skupina 1 England – Michal Blažek, Tomáš Procházka, Vojtěch Polesný
 • Skupina 2 Portugal – Martin Koštialík, Michal Šmídl, Petr Blažek
 • Skupina 3 England – Zděnek Sottl, Anton Cazanic, Ondřej Mattes
 • Skupina 4 PortugalPetr Semerád, Andrej Chlebec, Martin Štefanko
 • Skupina 5 EnglandJan Sýkora, Robin Lukáš, Jaroslav Procházka
 • Skupina 6 PortugalVladimír Stříž, Štěpán Langhans, Michal Mocák
 • Skupina 7 EnglandErik Leštach, Jaroslav Honzík, Pavel Vonášek

 

Zatímco v některých skupinách bylo o vítězích rozhodnuto hned od začátku, jinde to bylo naopak velké drama. Například ve skupinách 4 a 5 se o celkovém pořadí rozhodovalo až v posledním závodě a vypadl například i Martin Štefanko, jeden z nejlepších závodníků ve Virtual GP. Kromě toho se však kvalita jezdců Virtual GP prokázala a až na dříve zmíněného Štefanka všichni postoupili dál.

19092871_1458499287630046_8081735842583889752_o

Do následující semifinálové fáze postoupilo 14 závodníků, kteří se opět rozdělili do 7 skupin, tentokrát však po 2 jezdcích a to podle výsledků v první fázi. Nyní již šlo do tuhého, přišel totiž čas na rallycross závody 1 proti 1, kde vítěz bral vše. Každou dvojici totiž čekal pouze 1 závod o 6 kolech. Všechny semifinálové jízdy se odjely na trati ve Švédsku (Höljes, Full Circuit) a s vozem Ford Focus RS RX (2016).

 

trat-cross03

ford-01

 • Skupina 1 Sweden – Michal Blažek, Jaroslav Honzík
 • Skupina 2 Sweden – Michal Šmídl, Vladimír Stříž
 • Skupina 3 Sweden – Anton Cazanic, Jan Sýkora
 • Skupina 4 SwedenPetr Semerád, Andrej Chlebec
 • Skupina 5 Sweden – Robin Lukáš, Ondřej Mattes
 • Skupina 6 Sweden – Michal Mocák, Martin Koštialík
 • Skupina 7 Sweden – Erik Leštach, Vojtěch Polesný

 

Bylo znát, že jezdci již nastupovali s mnohem větším množstvím zkušeností a díky tomu byly semifinálové jízdy velice atraktivní. Například taktizování s Joker kolem nabídlo skvělou podívanou a správné načasování rozhodovalo o vítězi. Do velkého finále postoupilo sedm závodníků, kteří předvedli skvělou rychlost, talent, schopnost se přizpůsobit a rovněž jim přála štěstěna.

 

Velké finále se neslo v duchu klasického rallye. Na 7 nejlepších čekal jeden jediný pokus na náročné rychlostní zkoušce, která byla vygenerována přímo ve hře DiRT4, což je jedna z velkých novinek. Vznikla tedy speciální jedinečná trať Doldowlod Lake v Powysu, ve Walesu, s délkou 9,42 kilometrů a převýšením 100 metrů. Na závodníky čekal štěrkový povrch s řadou náročných úseků v lesích, naštěstí pro ně však za slunečného počasí a za denního světla. Na finálovou jízdu jezdci usedli do nového vozu Ford Fiesta R5 (2017).

 

trat-rallye

rallye-01

 

Na trať se nejprve vydali Koštialík, Mattes a Semerád. Všichni ovšem chybovali a ztratili hodně času a až čtvrtý pilot na trati – Erik Leštach – se těšil velkého potlesku po skvělé jízdě, kterou zajel čas 5:15.783. Následně se na trať vydal Cazanic, který s s časem Leštacha dlouho bojoval, ale nakonec podlehl a to o pouhé tři vteřiny. To znamenalo, že Leštach skončí nejhůře třetí a měl tak jisté pódium.

Pak však přišel čas na opravdové finále – Michal Šmídl a Michal Blažek, velcí favoriti celého turnaje již od samého začátku. A ani jeden se netajil tím, že do toho dají opravdu všechno. Nejprve svůj pokus zahájil Šmídl, který hned na začátku udělal velkou chybu a dokonce vypadl z tratě. Poté však dokázal fantasticky zabrat a zajel čas 5:07.783. Blažkovi bylo jasné, že na něj čeká hodně těžký úkol. V prvním sektoru jel opatrně, aby ho nečekal stejný osud jako jeho soupeře, avšak poté přišlo maximální nasazení, které se bohužel pro něj neobešlo bez chyb. V posledních metrech to bylo velice těsné, ale nakonec za Šmídlem zaostal o vteřinu a půl a s časem 5:09.177 obsadil druhé místo.

ResultsDiRT

Turnaj nabídl čtyři hodiny skvělého závodění, zábavy a hlavně důstojnou soutěž, ve které si mohli všichni pořádně vyzkoušet novou hru DiRT4. Závody postupně nabíraly na tempu a závěrečná část v rallye byla neskutečně těsná a někdy rozhodovaly i jen desetiny vteřiny. A i proto je jasné, že vítězná trojka si své ceny opravdu zaslouží. Michal Šmídl opět dokázal své kvality a odnesl si tedy hlavní cenu v podobě luxusních švýcarských hodinek značky Certina v hodnotě 15 tisíc korun a k tomu i sluchátka HyperX Cloud Revolver. Druhý Michal Blažek získal od HyperX herní klávesnici Alloy FPS, zatímco třetí Erik Leštach si odnesl podložku pod myš HyperX Fury.

19095673_1458499204296721_5110724250991245504_o

Toto vše organizovalo Virtual GP společně s herním pořadem RE-PLAY na podporu Kryštofa, o němž jste se mohli dozvědět již během DiRT turnaje.

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *