Stefanko Interview

Štefanko o letošní sezóně, ambicích do budoucna a soutěže WFG

Přesně jak jsme slíbili, na řadu přichází další rozhovor a tentokrát se o letošní sezóně Thrustmaster Virtual GP rozpovídal jeden z adeptů na titul a v současnosti druhý v pořadí, Martin Štefanko ze stáje Republic of Gamers. Mezi dnešní témata kromě sezóny 2017 ve Virtual GP patřila rovněž jeho účast v soutěži World’s Fastest Gamer competition, plány do budoucna a rovněž i jeho účast ve Formula Sim Racing Championship.

Stefanko Interview

Thrustmaster Virtual GP: “Loni jsi měl poměrně silnou a sezónu, ale letos dokonce bojuješ o titul! Jak bys ohodnotil své dosavadní výkony v Thrustmaster Virtual GP 2017?”

Martin Štefanko: “Své výkony hodnotím velice pozitivně. Je to velký skok oproti loňskému roku, což jsem ani neočekával. Samozřejmě jsou nějaké věci, kde jsem mohl být ještě lepší, zejména co se týče nastavení vozu, ale to je stejné pro všechny a hlavně je to o tom se všechno naučit.”

TMVGP: “Jaké to je bojovat o titul s někým jako je Michal Šmídl?”

MŠ: “Michal je jeden z nejlepších jezdců, které znám. Kdekoliv závodí, okamžitě bojuje vepředu nebo rovnou zcela zničí jakoukoliv konkurenci. Je jeden z jezdců, ke kterým vzhlížím a je pro mě velkou inspirací. Mám k němu velký respekt.

TMVGP: “Řekl o tobě, že jsi velice rychlý a velmi chytrý, cituji “Jako jezdec se bude ještě zlepšovat v průběhu let a bude lepší každým rokem,” co na to říkáš?”

MŠ: “Hodně si toho od něj cením. Jsem hrdý a dodává mi to jistotu, že mám pokračovat dál svou cestou. Můžu jen dodat, že jsem stále velice mladý a mám před sebou ještě dlouhou cestu, než budu moct ukázat svůj plný potenciál. Stále se vše ještě učím, ale věřím, že čím více zkušeností budu mít, tím víc budu moct využít svůj talent.”

Stefanko Interview

TMVGP: “Zúčastnil jsi se prvního kola World’s Fastest Gamer soutěže od McLarenu, jak moc je důležité pro sim racing, že se tým jako McLaren do toho pustil?”

MŠ: “Myslím, že je to hodně důležité, protože simulátory jsou dnes velkou součástí světa Formule 1 a pravděpodobně každý jezdec v F1 tráví hodně hodin právě na simulátoru. Je tedy přeci logické najít toho nejrychlejšího sim racing závodníka a přivést ho do týmu, ne? Také to pomáhá světu sim racingu s publicitou, což si myslím, že je velice důležité, pokud se má někdy sim racing stát úspěšným e-Sportem.”

TMVGP: “Závod na Silverstonu nešel podle představ, co se stalo? A jak hodnotíš celý ten první podnik?”

MŠ: “Bohužel se mi přehřál motor. Když jsme zkoušeli závodní simulace, tak jsme nenarazili na žádný problém, ale kvůli horkému vzduchu z aut přede mnou se motor přehřál a to byl konec. Je mi to líto, protože jsme se tomu mohli vyhnout, ale dostal jsem lekci a věřím si do dalších závodů, protože i když auto nebylo perfektní, tak rychlost byla. Také však budeme mít vylepšené nastavení, což by mělo pomoct.

TMVGP: “V šampionátu FSR se ti zatím také daří, i proti některým zvučným jménům. Pověz nám k tomu něco. A jak se to liší od Virtual GP?”

MŠ: “V porovnání s loňskou sezónou jsem trochu zklamaný, nedokázal jsem zajet takové výsledky, jaké jsem si přál na začátku sezóny. Už jsem opravdu potřeboval letní přestávku a myslím, že to mi hodně pomohlo. Mám novou motivaci, novou energii, větší sebevědomí a doufám, že se mi podaří to ve druhé polovině sezóny otočit. Rozdíl mezi soutěžemi je velký, na jednu stranu v FSR jsou jedni z nejlepších sim racing závodníků na planetě, na druhou stranu Virtual GP je unikátní, protože nezávodíte doma, ale ve studiu v Praze. Právě ta atmosféra je jedinečná, to doma nezažijete.”

Stefanko Interview

TMVGP: “Kromě toho také pro FSR komentuješ a to v angličtině. Je tvým snem stát se komentátorem?”

MŠ: “Je to skvělá zábava, ale ne. Já bych se chtěl jednou stát závodníkem. To je můj cíl a na tom pracuji. Čekám na příležitost dostat se do skutečného auta a až se to stane, tak už se toho nepustím. Chci závodit s těmi nejlepšími ve virtuálním světě, ale mým dětským snem je být závodním jezdcem.

TMVGP: “Šmídl vynechá příští závod, vidíš to jako příležitost snížit jeho náskok?”

MŠ: “Je to pro mě dobrá příležitost, protože už opravdu nutně potřebuji ten jeho náskok stáhnout. Do konce sezóny zbývají už jen čtyři závody, takže musím získat na Michala co nejvíc bodů.”

TMVGP: “Co plánuješ do příští sezóny? Máš už něco co můžeš prozradit?”

MŠ: “Nic není zatím jistého. Ale právě teď se kolem mě a také mého týmu Avid Chronic Racing dějí velké změny. Chci soutěžit s těmi nejlepšími a tým ACR rovněž. Tým tak rozšíří své řady a bude závodit na více simulátorech, protože ti nejlepší jezdí na různých simulátorech různé série. Tyto plány se týkají i mě. Zatím můžu prozradit jen to, že budu soutěžit s těmi nejlepšími.”

Stefanko Interview

Zatím v letošní sezóně Martin Štefanko zvítězil ve třech závodech a je tak na průběžném druhém místě v šampionátu se 162 body. Toto bylo další z mnoha rozhovorů, na kterých během letní přestávky pracujeme! Nezapomeňte tedy sledovat náš web nebo sociální sítě, protože obsahu bude stále více. A devátý závod Thrustmaster Virtual GP 2017 už se také kvapem blíží.

Rozhovor připravil Aaron Irwin.

Přidat komentář / Add a comment