Sykora Interview

Rozhovor s Janem Sýkorou o letošní sezóně a “tragédii” na Silverstonu

Dnes tu máme pro vás rozhovor s veteránem Thrustmaster Virtual GP, člověkem, který byl zatím v každé sezóně a vypadá to, že i ještě v několika dalších bude. Řeč je o Janu Sýkorovi ze stáje T-Mobile, se kterým jsme hovořili o průběhu jeho dosavadní sezóny, nejoblíbenějším závodu a také plánech do budoucna.

Sykora Interview

Thrustmaster Virtual GP: “Honzo, máme za sebou osm závodů z dvanácti, jak bys zhodnotil své letošní působení v Thrustmaster Virtual GP 2017?”

Jan Sýkora: “Určitě nejsem spokojen s výsledky. Pravidelně dokončuji až v druhé polovině startovního pole, a to není přesně můj cíl. Pokud se ale poohlédnu zpět na první závod a na závod v Rakousku, tak jsem udělal obrovský pokrok a snažím se v tom i nadále pokračovat.”

TMVGP: “Jedeš svou již třetí sezónu ve Virtual GP. Jak se díváš na celé své působení v této sérii? A jak ses změnil jako jezdec?”

JS: “Samozřejmě velmi rád vzpomínám na první sezónu. Dokázal jsem bojovat o pódia a skončil jsem v top 3, což pro mě byl obrovský výsledek, jelikož ve VGP jsem tehdy jezdil první závody proti ostatním jezdcům. Udělal jsem velký progres, ale obrovský krok v mé kariéře byla druhá sezóna, a to přestup na simulátor. Simulátoru se už tedy věnuji druhým rokem a stále se toho hodně učím. Naučil jsem se plno věcí, které potřebuji na trati, ale i mimo ni jako jsou například psychika, ta je hodně důležitá. Věřím, že se dokážu dále zlepšovat a dosáhnout velkých věcí.”

TMVGP: “Letošní sezónu jsi měl pár zajímavých momentů. Určitě nelze opomenout Silverstone, kde jsi měl fantastický výsledek na dosah ruky. Jak na ten závod vzpomínáš?”

JS: “Silverstone byl skvělý až do poslední zatáčky! Byl to jeden z mých nejlepších závodů v kariéře řekl bych. Dokázal jsem zde jet konzistentně celý závod a tlačit na to bez chyb. Bohužel v posledních zatáčkách mě dostal Péťa Zoubek v boji o čtvrté místo a všichni víme, co se poté stalo. Moc jsem chtěl a moc tlačil. Tehdy jsem se naučil, že chtít moc není někdy to nejlepší, ovšem jako jezdec tohle neberete v úvahu a snažíte se udělat maximum. Beru to jako dobrou zkušenost a dnes se nad tím už usmívám.”

Sykora Interview

TMVGP: “Jaký další závod ti ještě utkvěl v paměti a proč?”

JS: “Co se týče letošní sezóny, tak francouzský Paul Ricard, kdy jsem se poprvé cítil v autě dobře, po havárii a okupování posledního místa jsem dokázal stahovat ostatní a předjet je, což se mi do té doby v sezoně nedařilo! 😀 Také rád vzpomínám na Kanadu a můj poslední stint, kdy jsem na Doležela dokázal stáhnout velkou ztrátu a předjel ho do poslední zatáčky. A také zmiňovaný Silverstone ve Velké Británii, to byl můj jeden z nejlepších závodů kariéry, co se konzistentnosti týče.

Pokud se podívám zpětně na celé účinkování ve VGP tak to bude v první sezóně Brazílie, kde jsem bojoval o vítězství, a z druhé sezóny Bahrajn a Maďarsko, které bych označil za jedny z mých nejlepších výkonů.”

TMVGP: “Celkově letošní sezóna je velice vyrovnaná, souhlasíš, že rozhodují opravdové drobnosti?”

JS: “Přesně tak, rozhoduje každý detail. Šmídl se Štefankem si jedou svou ligu, ovšem dále je to velice vyrovnané, což je vidět v každém závodě.”

TMVGP: “A samozřejmě se musíme zeptat – kdo získá titul? Michal nebo Martin?”

JS: “Ten, kdo bude mít po Japonsku více bodů.”

TMVGP: “Věnuješ se letos kromě Virtual GP i nějakým jiným závodům? I byť jen pro zábavu sem tam?”

JS: “Druhou sezónou se účastním ligy Flag-to-Flag, kde jezdíme s formulemi, nyní s letošním Ferrari, což je sranda. Bohužel se na mě pořád lepí smůla a krom pár pódií z toho zatím nic nebylo.”

TMVGP: Měl jsi letos perný rok, i krom závodění. Co teď vlastně plánuješ do budoucna? V životě i závodění?”

JS: “Co se týče života, mám toho za poslední 3 měsíce hodně zvládnuto. V květnu jsem odmaturoval, od srpna jsem si našel práci v Praze, kam jsem se také přestěhoval. Takže řekněme, že jsem přešel do toho dospělého života.

Plánování ohledně závodění mám hodně, ovšem zatím nic konkrétního. Prioritou je pro mě samozřejmě Virtual GP, kde chci uspět. Dále letos dojedu sezónu Flag-to-Flag a chci postoupit dále, do nějakého většího šampionátu, kde bych se mohl dále porovnávat s rychlíky ze světa a stále se zdokonalovat. Přemýšlím nad rFactor2 nebo iRacing, uvidíme, co budoucnost přinese.

Také mám už plán na následující rok, co se spolupráce týče, o tom vám však řeknu až později :)”

Sykora Interview

TMVGP: “Ve světě sim racingu se toho v poslední době děje hodně, například soutěž od McLarenu, sleduješ to?”

JS: “Neřekl bych přímo že sleduju, sem tam zahlédnu nějaký příspěvek, ale nevyhledávám to. Vím že kluci od nás, Jarda se Štefim, se skvěle prezentují na světové scéně a jen to ukazuje kvalitu jezdců VGP. Držím vám kluci palce!

Závěrem bych chtěl poděkovat rodině, že mě k závodění, ačkoliv nevědomě, dovedla! Všem mým fanouškům, fanouškům VGP, bez vás by to nešlo, a sdělit vám, pokud něco chcete, musíte makat a přejít ty situace, kdy už nevíte. Úspěch se dostaví.”

Jan Sýkora je v současné době na devátém místě v šampionátu se ztrátou pouhých 7 bodů na Michala Blažka, který závodí za BenQ. Do konce sezóny zbývají ještě 4 závody, dokáže se Honza Sýkora posunout dopředu?

Přidat komentář / Add a comment