Kvalifikace

Náročnou kvalifikaci vyhrál Blažek, nejlepším nováčkem třetí Doležal

Pátek 26. ledna se nesl v duchu dvou velkých akcí pro Mercedes-Benz Virtual GP 2018. Nejprve se ve 12 hodin konala velká tisková konference, které se zúčastnili i zástupci médií. To hlavní pro závodníky však nastalo v 17 hodin, kdy začala kvalifikace do letošního šampionátu. Dorazilo 25 jezdců, kteří se v novém a náročném formátu utkali o sedm posledních volných sedaček. Kromě několika známých tváří z předešlého ročníku ale převažoval vysoký počet nováčků, kteří se nebáli této výzvy.

Celá kvalifikace byla postavena tak, aby všichni jezdci měli rovné podmínky. Jakékoliv nastavování vozu bylo zakázáno, stejně tak úpravy nastavení hry či nastavení volantu. Šlo tak čistě jen o rychlost závodníka a jeho schopnostech adaptovat se. To je i vzhledem k novému formátu celé sezóny, kdy se během roku vystřídají tři vozy, žádoucí.

První fáze začala na formulích Mercedes F1 Hybrid, a to na trati ve španělské Barceloně. Každý jezdec měl pět měřených kol v kuse na to, aby zajel co nejrychlejší kolo. Každý nucený návrat do boxů, zejména kvůli nehodě, pak ubíral jedno měřené kolo. Z této fáze pak postupovalo 18 nerychlejších, kteří rovněž obdrželi body 18-17-16 atd.

Hned na úvod se ukázalo, že dorazilo více opravdu rychlých jezdců. První šestice se vešla do pouhých 0.7s. Nejrychlejší čas 1:21.267 zajel Jan Sýkora, když porazil Michala Blažka o pouhých 0.027s. Z nováčků zde byl nejlepší Pavel Reigl s časem 1:21.781 na pátém místě.

Kvalifikace

Druhá fáze se odehrávala na rakouském Red Bull Ring, kde již jezdci nastoupili proti sobě, a to ve vozech Mercedes-AMG GT3. Podle hotlapů byli závodníci rozděleni do skupin A, B, C po šesti podle klíče 1. A, 2. B, 3. C, 4. A atd. Zde na ně čekala patnáctiminutová kvalifikace a závod dlouhý pět kol. Bodovala se jak kvalifikace, tak i závod, a to ve formátu 10-6-4-3-2-1.

Ve skupině A dominoval Andrej Chlebec, který ovládl jak kvalifikaci, tak i závod. Na paty mu sice celou dobu šlapal Jan Sýkora, ale na něj čekalo jen druhé místo. Chlebec měl ze skupiny A následně nejvyšší počet bodů a přímo tedy postoupil do Mercedes-Benz Virtual GP 2018. Druhý Sýkora a třetí Robin Lukáš pak postoupili do finálního rozstřelu.

Ve skupině B byl nejlepší Michal Blažek, který v podstatě nenašel konkurenci. Přímo si tedy zajistil postup do šampionátu, zatímco do rozstřelu se po dramatickém závodě dostali nováčci Pavel Reigl a Tomáš Procházka.

A na závěr skupina C. V ní v kvalifikaci i v závodě zazářil nováček Petr Doležal, když si za sebou pohlídal dorážejícího Martina Koštialíka. Zatímco první jmenovaný tak hned postoupil, Koštialík zamířil do rozstřelu, společně s nováčkem Jakubem Horešovským.

Kvalifikace

Rozstřel spočíval opět v závodu na čas, kdy všichni společně opět usedli do vozů Mercedes F1 Hybrid a vyrazili na okruh Spa-Francorchamps. Jediné, co si jezdci mohli nastavit, byla úroveň paliva. Šest jezdců, patnáct minut a jen 4 poslední postupová místa.

Finální část nabídla velké drama, které nakonec ovládl Jan Sýkora, když velice těsně porazil Martina Koštialíka. S menším odstupem je sledoval třetí Robin Lukáš. Všichni tři tak tedy budou pokračovat v Mercedes-Benz Virtual GP i letos. O poslední postupové místo však sváděli velkou bitvu nováčci. Nejlepší čas nakonec zajel Tomáš Procházka a získal poslední volné místo.

Kvalifikace

Jezdci 2018

Všech 12 jezdců pro letošní sezónu Mercedes-Benz Virtual GP 2018 je tak jistých. Pětice nejrychlejší z minulého ročníku ve složení Martin Štefanko, Michal Šmídl, Vojtěch Polesný, Jaroslav Honzík a Petr Zoubek nemusela ani do kvalifikace, jelikož byla vybrána do zákaznických stájích. O zbylých 7 míst se jezdci museli poprat v kvalifikaci. Za zmínku stojí, že všichni jezdci Virtual GP z loňské sezóny se bez problémů kvalifikovali. Na startovním roštu se v letošním roce objeví tedy jen dva nováčci.

 

Přidat komentář / Add a comment