Sakhir

Nočním králem se v Sakhiru stal Šmídl

Po 35 denní přestávce pokračoval šampionát Mercedes-Benz Virtual GP 2018 sedmým podnikem a zároveň třetím závodem s historickými prototypy Mercedes-Benz C9 1989. Jedinou noční bitvu letošní sezony hostil bahrajnský okruh Sakhir. Zatím neporaženým pilotem je Michal Šmídl z týmu Predator, který po vyhrané kvalifikaci zvítězil stylem start-cíl. Za jeho zády se však bojovalo o každou pozici. Jak Šmídl, tak i Martin Štefanko (Republic of Gamers) se vrátili zpátky do seriálu po úspěšném draftu v F1 Esports Series, v němž byli vybráni týmem Haas F1 Team.

Kvalifikace pod umělým osvětlením v Bahrajnu neměla jasného favorita až skoro do konce 20minutového limitu. Zhruba na úvodních pět minut se na čele klasifikace usadil Petr Doležal z týmu SECCO+, který se po dvou stříbrech z posledních dvou závodů ve Spa a na Nürburgringu dostal na druhou pozici šampionátu, a to o 2 body před Michala Blažka v barvách Lenovo Legion. Doležalův čas následně překonal Šmídl, ale to jen do desáté minuty měřeného tréninku. V polovině kvalifikace převzal vedení znovu Doležal. Až v posledních minutách zajel Michal Šmídl své maximum v podobě času 1:49.751, Doležal nakonec skončil druhý se ztrátou pouhých 82 tisícin, což byl třetí nejtěsnější rozdíl v bitvě o pole position v letošní sezoně.

Pozicemi na startovním roštu následně zamíchaly tři penalizace na základě prohřešků z předchozího závodu na Nürburgringu. Vojtěch Polesný ze stáje Predator se propadl ze čtvrté pozice na šestou, Andrej Chlebec z Alza Gaming z pátého místa na sedmé a Martin Koštialik v barvách Xiaomi GEEK na poslední dvanáctou příčku.

Sakhir Q

Po letmém startu si pohlídal vedoucí příčku Šmídl, avšak za jeho záda se ze čtvrtého místa prosmýkl Michal Blažek. Doležal klesl na třetí místo, Martinovi Štefankovi se už dokázal ubránit. Piloti první kritické kolo zvládli až na dvě výjimky. Andrej Chlebec vyjel mimo trať v náročné pasáži mezi dvěma levotočivými zatáčkami 9 a 10, zatímco na konci následující rovinky zase nedobrzdil Jan Sýkora z týmu LYNX a poslal do hodin Petra Zoubka za volantem Avastu. Vojtěch Polesný si také musel připadat jako v ringu, po několika ranách se začal jeho Predator hůře ovládat, a tak se ocitl v boji o pozice kolem desátého místa.

Za vedoucím Šmídlem se utvořila trojice ve složení Blažek, Doležal a Štefanko. Pátou příčku hlídal Chlebec před Jaroslavem Honzíkem z týmu Thrustmaster, kterému se vydařil start z devátého místa. Robin Lukáš se po pauze na Nürburgringu vrátil zpátky do kokpitu vozu SanDisk a závod měl rozjetý na devátou příčku, po chybě se však ocitl na chvostu pole.

Sakhir

Po 6 kolech vyzrál Petr Doležal na Michala Blažka a posunul se na druhé místo, Blažek tak rázem figuroval ve vřavě čtyř pilotů se Štefankem, Chlebcem a Honzíkem. Martinovi Štefankovi se podařilo závodníka týmu Lenovo Legion předjet také a svou pozornost přenesl na bitvu o druhou pozici s Doležalem. Za nimi pak Honzík předjel Chlebce.

Duel o druhé místo rozhodly zastávky v boxech. Martin Štefanko zajel k mechanikům na přezutí pneumatik a dotankování paliva ve 12. kole, Petr Doležal se rozhodl pro svůj pit-stop o 2 okruhy později a protože netrefil správně své stání, přišel o drahocenný čas a zároveň o druhou pozici.

Sakhir

Kořením závodu pod světly reflektorů byla bitva Michala Blažka s Jaroslavem Honzíkem. Jejich neustálých výměn využil Andrej Chlebec a dotáhl se za ně. Všichni tři se objevili v 16. kole bok po boku v nájezdu do osmé zatáčky. Honzík ale probrzdil a mimo trať s sebou vyvezl Blažka, Chlebec je objel, avšak do souboje se přidal Zoubek a ten v rozletu pozdě zabrzdil do desáté zatáčky a roztočil Honzíka, přičemž narazil i do Blažka. Jezdec Avastu na oba nešťastníky sice počkal a pustil je zpátky před sebe, ale chyba už byla na světě.

Standardní strategie v Bahrajnu znamenala start na střední sadě pneumatik a zhruba v polovině závodu výměna na čerstvé gumy stejné směsi. Dva piloti však zvolili jinou taktiku. Kromě Tomáše Procházky z Vodafonu jím byl rovněž Vojtěch Polesný, který ve 14. kole zvolil měkké obutí a šetrnou jízdou hodlal dojet do cíle. Polesný dostihl Blažka s Honzíkem a divákům tato trojice nabídla další parádní momenty. S Michalem Blažkem svedl dlouhou přetahovanou dveře na dveře. Na cílové rovince však náhle zpomalil s prázdnou nádrží a šachovnicovou vlajku nakonec proťal až jako devátý.

Sakhir

Z vítězství a nejrychlejšího kola se mohl v cíli radovat Michal Šmídl z Predatoru. V sedmém závodě v řadě triumfoval s náskokem 17 vteřin před Štefankem. Na stupních vítězů je doplnil ziskem bronzu Petr Doležal. Čtvrtý nakonec dojel Andrej Chlebec před Michalem Blažkem a šestý dokončil Jaroslav Honzík. O jedno místo si přilepšil Jan Sýkora, protože Petr Zoubek dostal penalizaci v podobě přičtení pěti sekund za výše zmíněný incident, a dokončil tak sedmý.

Michal Šmídl tak vévodí šampionátu Mercedes-Benz Virtual GP 2018 se 179 body. Druhý Petr Doležal si před Michalem Blažkem vytvořil desetibodový polštář, ale na několik dalších závodů si za sebe bude muset hledat náhradu, čímž se situace opět zdramatizuje. Martin Štefanko se posunul na čtvrtou pozici před Vojtěcha Polesného a jen o 2 body za ním je nyní Andrej Chlebec. Další těsný rozdíl, konkrétně pětibodový, je mezi sedmým Honzíkem a osmým Sýkorou.

Sakhir

Za 14 dní se Mercedes-Benz Virtual GP 2018 přesune do amerického Austinu, kde vyvrcholí druhá fáze sezony. Kdo nejlépe zakončí náročnou část roku s historickými prototypy? Sledujte 8. závod letošního roku, a to 18. srpna opět ve 13:00 hod. Nezapomeňte hlasovat v naší anketě Jezdec dne nebo se pustit do tipovací soutěže.

Sakhir Top 3 Sakhir R Sakhir S

Přidat komentář / Add a comment