Z deníku finalisty F1 Esports: Martin Štefanko

Ve Virtual GP vždy rádi vidíme úspěchy našich jezdců i v jiných šampionátech a ligách. I proto jsme nadšení, že dva z našich závodníků se dostali i do F1 Esports Pro Draftu, kde si je vybral Haas F1 Team pro reprezentaci v rámci F1 Esports Pro Series. Řeč je o Michalu Šmídlovi (Predator) a Martinu Štefankovi (ROG) a zde je pár věcí z deníku druhého jmenovaného.

Podium2_web


“Píše se 5. června, poslední kvalifikační den pro F1 Esports Pro Draft v Monaku. Má poslední příležitost se do Pro Draftu kvalifikovat, napětí by se dalo krájet. Naštěstí se mi podařilo kvalifikovat do závodu na prvním místě, ale i tak jsem byl po celý den nervózní. Bál jsem se totiž, že bude pršet. Měl jsem štěstí a nic takového se nestalo. Plán byl potom jasný. Udržet si do první zatáčky vedoucí pozici, vybudovat si v prvním kole náskok, pohlídat si pneumatiky a benzín, udržet náskok a hlídat možné undercuty. Vše šlo podle plánu, ačkoliv v posledním kole se stalo něco, co mě málem stálo šanci se kvalifikovat a přitom se to ani nedostalo do záznamu. Za mnou jel závodník, který byl o kolo zpět. Měl čerstvé gumy, takže na mě dotíral, zejména v sekci u bezénu. Najednou se rozhodl totálně ponořit vedle mě do zatáčky. Naštěstí jsem si ho všiml a rychle strhl vůz mimo trať, abych se vyhnul kolizi. Patrně jeden z nejděsivějších momentů mého života. Má šance se dostat do F1 Esports Series se právě málem rozplynula. Ale kolizi se podařilo odvrátit a dojel jsem si tak pro vítězství, které mi vyneslo vstupenku na Pro Draft. Cítil jsem takovou radost a úlevu, protože to byla moje poslední šance. A navíc v Monaku, bezpochyby ta nejtěžší trať v kalendář Formule 1. Kvůli tomu to bylo tak těžké, ale zvládl jsem to a byl jsem na sebe hrdý.”

Silverstone

“O několik dní později jsem obdržel zprávu od Camerona Brewstera z týmu Haas F1. Říkal, že jsem na seznamu a že mě budou bedlivě sledovat v Pro Draftu, což mi dodalo naději, že bych možná mohl být draftován. Nebyl jsem ale jediný Čech v Pro Draftu. Michal Šmídl se kvalifikoval již ve druhém kole na platformě PS4, v Baku (Ázerbájdžán). S Michalem společně závodíme již tři roky a velkými soupeři jsme od loňské sezóny. Náš vztah nebyl dvakrát dobrý, zejména kvůli kontroverznímu závěru sezóny Virtual GP v roce 2017. To se ovšem otočilo o 180° právě na Pro Draftu.”

“Byla to má vůbec první cesta letadlem. Nikdy jsem ani tak daleko od domova nebyl. Byl jsem nervózní? Vůbec ne. Naopak jsem se hrozně těšil až potkám tu partu úžasných lidí a budeme společně čelit dalším výzvám. První den na Pro Draftu byl celý o sim racingu. A hned od začátku to byla katastrofa. Ve své skupině jsem se kvalifikoval čtvrtý, ale spojka byla přenastavená na jiné tlačítko Ollim Pahkalou (díky Olli!), který jel ve stejném kokpitu přede mnou. A já to nevěděl. Nedokázal jsem tedy správně odstartovat a ve chvíli, kdy jsem na ten problém přišel, ostatní už byli daleko přede mnou. Dojel jsem poslední a hned vypadl. Cítil jsem se hrozně, ale naštěstí i tak jsme já i Michal, který měl ve svém závodě také problémy, měli rozhovor s Cameronem z Haas F1 týmu. Musím říct, že jsme začali věřit tomu, že si vyberou právě nás. Ale ať už to je jakkoliv, nikdy si nemůžete být úplně jistí, takže jsme se i nadále snažili získat co nejlepší výsledky i v dalších úkolech. Pro mě osobně však ty další úkoly byly spíše o zábavě – například pitstop výzva nebo reakční test. Také jsme si ale užíval tu akci celkově, i s těmi lidmi, což se projevilo zejména v motokárách. To byla ta nejlepší výzva.”

F1 Esports

“Než jsme se dostali do Velké Británie, tak jsem očekával, že atmosféra bude spíše napjatá a ne tak úplně přátelská. Bylo to pro mě velké překvapení, že to bylo naprosto opačně. Mezi námi nebylo vůbec žádné napětí a cítili jste, jak si to všichni užívají. Seznámil jsem se s řadou úžasných lidí jako Graham Carroll, Joni Tormala nebo Olli Pahkala,  se kterým jsem strávil asi nejvíce času. Pro mě to byl asi nejlepší týden mého života.”

“Ale to nebyl ani zdaleka konec. To nejdůležitější nás stále ještě čekalo a kvůli tomu už se dalo cítit ve vzduchu trochu napětí. Sám jsem byl docela nervózní, protože jsem neměl tu 100% jistotu, i když jsem měl dobrý pocit. Nejvíce si pamatuji asi dva momenty. Den před draftem jsem řekl Tinovi Naukkarinenovi, že si myslím, že si ho vybere Williams jako vůbec jedničku celého draftu. A pak ještě co se stalo s Grahamem (Carrollem). Šli jsme na večeři a F1 zveřejnila seznam Top 10 kandidátů na draft podle výsledků. A on tam nebyl. Z večeře odešel dřív a když jsme se pak vraceli na hotel i my, tak on seděl před hotelem a vypadal velice smutně nebo naštvaně. Možná oboje. Pokusili jsme se ho podpořit a já mu řekl, že si jsem naprosto jistý, že si ho někdo vybere. A obě mé předtuchy se vyplnili. Když přišel Williams na stage a chystali se oznámit svou první volbu, krátce jsem zahlédl Tinovo jméno na papíře. Snažil jsem se ho najít, ale neviděl jsem ho nikde kolem sebe. Tak jsem jen seděl a čekal na oznámení.”

“Poté si vybral Haas v prvním kole mě. Michal následoval v kole druhém a to už byl moment další obrovské úlevy a velkého štěstí. Šel jsem dozadu za ostatními a měl jsem radost za všechny, kteří byli draftováni. Zejména za Olliho (Pahkalu), Joniho (Tormalu), Grahama (Carrolla) a bratry Saltuncovi. Byly to fantastické chvílie, které nikdy nezapomenu. Nemohu se dočkat až to celé odstartuje a zase se všichni uvidíe. Takže… POJĎME NA TO!”

Stefanko

První část finále F1 Esports Pro Series začíná již 10. října, a to trojicí závodů, kterou jezdci odjedou v Gfinity Esports Arena v Londýně. Sledujte a držte palci Michalu Šmídlovi i Martinu Štefankovi!

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *