Závěrečné výsledky šampionátu Mercedes-Benz Virtual GP 2018

Dvanáct jezdců, dvanáct závodů, osm měsíců, tři vozy a jeden vítěz. To jsou základní čísla letošního šampionátu Mercedes-Benz Virtual GP 2018, který začal v březnu a ukončil ho speciální závěrečný podnik na veletrhu videoher a interaktivní zábavy FOR GAMES na konci října. Nový formát přinesl v letošním roce napínavé a dramatické závody, kdy si jezdci museli hned třikrát zvykat na nové vozy a díky tomu se bylo vždy na co dívat.

Sezónu zahájila první etapa čtyř závodů s vozy Mercedes-AMG GT3. Pro jezdce patrně nejjednodušší vůz na řízení v celém roce, ale za to o to náročnější virtuální tratě postavené dle reálných předloh. Vše odstartovala tradičně italská Imola, následovaná městskou výzvou v podobě Macau. Třetí závod hostil americký okruh Laguna Seca a část s vozy GT3 uzavřelo Brands Hatch.

Již od samého začátku dominoval Michal Šmídl, již dvojnásobný šampion Virtual GP z let 2015 a 2016. Pilot stáje Predator zvítězil ve všech čtyřech kvalifikacích i závodech a měl na kontě 102 bodů. Nejblíže mu byli s 57 body druhý Michal Blažek v barvách Lenovo Legion, expert na vozy GT, a s 55 body Šmídlův týmový kolega Vojtěch Polesný jako třetí. Až čtvrté místo s 50 body patřilo loňskému šampionovi Martinu Štefankovi z Republic of Gamers, který se v úvodu sezóny hodně trápil.

Imola

Druhá fáze sezóny patřila historickým prototypům ze slavné Group C, konkrétně pak vůz Mercedes-Benz C9 z dílen Sauberu ve variantě z Le Mans z roku 1989, mnohými jezdci pro své vlastnosti přezdívaná jednoduše bestie. Tato silná monstra se představila na belgické trati Spa-Francorchamps. Poté šampionát zamířil na virtuální verzi německého Nürburgringu, následovaný nočním závodem v bahrajnském Sakhiru a na závěr řvoucí motory dominovaly americkému Austinu.

Ani tentokrát před sebe Michal Šmídl v barvách Predatoru nikoho nepustil a po dalších čtyřech závodech měl na kontě již 204 bodů a titul na dosah. Na záda mu ale už velice často dýchal Martin Štefanko. Pilot stáje Republic of Gamers na sobě po nepovedeném úvodu sezóny hodně zapracoval a s 95 body už byl těsně za dvojicí Petr Doležal a Michal Blažek, která se přetahovala o celkové druhé místo. Nováčkovi Doležalovi z týmu SECCO+ prototypy skvěle sedly a měl na kontě 111 bodů, zatímco Michal Blažek v barvách Lenovo Legion za svým soupeřem zaostával o 10 bodů.

Nürburgring

Finální fáze sezóny 2018 se odjela na formulích, konkrétně na Formula Hybrid 2017 z dílen RaceSimStudia. Tyto vozy jsou postaveny podle technických pravidel Formule 1 z roku 2017 a na jezdce tak čekaly všechny moderní vymoženosti včetně hybridních systémů. K tomu nemohly chybět ani klasické formulové tratě, jako britský Silverstone, rakouský Red Bull Ring a italská Monza. Velké finále pak fyzicky hostil herní veletrh v pražských Letňanech FOR GAMES, ale virtuálně na jezdce čekal již tradičně závěrečný závod na japonské trati Suzuka.

Už při prvním podniku s formulemi, tedy devátém závodu sezóny, si Michal Šmídl v barvách stáje Predator dojel pro titul letošního šampiona, celkově se pak stal celkovým vítězem ji potřetí v kariéře. Tím se pro Šmídla ale nic nezměnilo a třiadvacetiletá hvězda českého sim racingu se rozhodla vše dotáhnout až do rekordního konce. Nakonec z toho bylo všech dvanáct vyhraných kvalifikací, dvanáct vyhraných závodů a celkový zisk 304 bodů. Šmídl se nyní může těšit z hlavní ceny, kterou je reálný a zcela nový automobil Mercedes-Benz třídy A na jeden rok.

Silverstone

Martin Štefanko reprezentující tým Republic of Gamers se již na Šmídla dokázal dotáhnout, ale bohužel pro něj to ani jednou neskončilo vítězně. I tak si však se 161 body pojistil druhé místo v šampionátu a může se těšit na dva kurzy AMG Driving Academy, konkrétně na PERFORMACE-Training a následně také pokročilejší ADVANCED-Training. Oba kurzy pod vedením profesionálů a s vozy Mercedes-AMG.

Na kurz PERFORMANCE-Training v rámci AMG Driving Academy ho doprovodí jezdec, který dokončil na celkovém třetím místě. Tím se v posledním závodě sezóny stal Michal Blažek ze stáje Lenovo Legion, když životní sezónu zakončil se 140 body a o pět bodů porazil rychlého nováčka z týmu SECCO+, Petra Doležala.

Šampionát Mercedes-Benz Virtual GP 2018 je u konce. Rok plný dramat, zvratů, napínavých soubojů, zajímavých strategií a nezapomenutelných momentů. Ale když jedna sezóna končí, tak druhá začíná a práce na ročníku 2019 jsou již v plném proudu. Opět se dostane na řadu změn a novinek s cílem nabídnout to nejlepší možné virtuální závodění na simulátoru Assetto Corsa. Vše začíná již 30. listopadu kvalifikací v pražském RE-PLAY studiu.

Ohlasy jezdců:

P1 – Michal Šmídl, Predator: “Za mě naprostá spokojenost. Po té náročné minulé sezóně, kvůli té autonehodě, tak vyhrát dvanáct závodů z dvanácti je něco naprosto úžasného. Vůbec jsem to nečekal, ale věděl jsem že s Vojtou Polesným budeme hodně silná dvojka. Ta spolupráce je naprosto fenomenální a chtěl bych mu, a taky Vítkovi Urbanovi z Aceru, za všechno poděkovat. Za mě naprostá fantazie. Tenhle vůz (hlavní cenou šampionátu je zápůjčka vozu Mercedes-Benz třídy A na 1 rok) je obří skok oproti tomu, co používám. Tím jak mám necelé dva metry, tak je pro mě složité mít automobil, ve kterém bych si vůbec příjemně sedl, ale sedí se mi tam opravdu příjemně. A samozřejmě je to Mercedes, je to kvalita.”

P2 – Martin Štefanko, Republic of Gamers: “Určitě to byl boj, protože hned v prvních šesti závodech jsem měl čtyři špatné závody. V té druhé polovině se mi to podařilo dotáhnout, zlepšit se a dostat se nakonec na to druhé místo, za což jsem rád. Ale samozřejmě po tom loňském titulu to chce člověk, ale letos to prostě nevyšlo a do příštího roku se musím znovu zlepšit a posunout se opět dopředu.”

P3 – Michal Blažek, Lenovo Legion: “Poslední závod byl složitý. Doma v trénincích mi to absolutně nešlo, pak jsem přišel sem a najednou čtvrté místo v kvalifikaci a potom nějakým omylem jsem se dostal na druhé místo. Věděl jsem, jak na tom jsem s body, co si můžu dovolit a k tomu Dan měl nějaké problémy a nakonec to vyšlo. Po těch věčně devátých místech jsem se opravdu snažil dokončit třetí. Letos ty výsledky na to byly a povedla se mi v podstatě celá sezóna, až na formule, a snaha tam byla velká.”

P4 – Petr Doležal, SECCO+: “Popravdě jsem to čekal horší. Musel jsem ale hodně trénovat, zkoušet a vymýšlet svoje setupy aut. Musím poděkovat Michalovi Šmídlovi, který mi s tím trošku pomáhal. Závody probíhaly většinou fair-play a organizace a práce kolem streamu a médií byla výborná. Vzpomínat budu na všechny čisté a těsné souboje a na atmosféru závodů ve sklepení RE-PLAY studia. Mým největším rivalem byl Michal Blažek. Oba jsme závodníci, co nedarují nikomu nic zadarmo, ale jedou pořád na hranici pravidel. A jelikož jsme spolu bojovali téměř každý závod, byl to boj kolo na kolo. Určitě na to budu rád vzpomínat a hlavně sledovat další vývoj tohoto šampionátu. Virtual GP bohužel musím příští rok vynechat jak z rodinných důvodů, tak i z důvodu obhajoby Mistra ČR v Kartcross Mascom Cupu a dalších aktivit.”

P5 – Andrej Chlebec, Alza Gaming: “Túto sezónnu by som ohodnotil tak neutrálne, rozhodne som čakal ze by som mohol ziskat celkovo top 3 ale moja rýchlosť v herni bola často tragická i keď ku koncu sezónny to bolo čoraz lepšie. Rozhodnete ma veľmi mrzí prva časť s GT vozmi kde som podaval veľmi zle výkony a taktiež 2 závody s prototypmi som dosť pokaslal a FOR GAMES bola totálna fraška pre mňa. Jedine pozitívum sú 3 bodia a 5x v top 5. Celkové 5 miesto aspoň male potešenie že mám istý postup do ďalšej sezónny v ktoré rozhodne budem oveľa silnejší vďaka online zavodom.”

FOR GAMES

FOR GAMES

FOR GAMES

FOR GAMES

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *