Belgickou divočinu ve Spa s prototypy zvládl nejlépe Šmídl

Pátým závodem v belgickém Spa-Francorchamps se rozjela druhá fáze sezony Mercedes-Benz Virtual GP 2018. Poprvé se startovalo s historickými prototypy Mercedes-Benz C9 1989 a všech 12 pilotů čekala velká neznámá. Svou dominanci si však i s novou technikou udržel jezdec stáje Predator, Michal Šmídl.

Na sedmikilometrové trati se rozjely boje naplno dvacetiminutovou kvalifikací. V jednu chvíli se na čelo výsledkové listiny vyšplhal Petr Doležal ze SECCO+, který se po absenci v Brands Hatch vrátil zpátky za volant a hned tak ukázal, že je zpátky v top formě. Hlavní atak a stlačování časů však závodníci předvedli v závěrečných minutách, nakonec své páté pole position sezóny vybojoval Šmídl. Magic Michael navíc vyjel první pozici na startu se zřejmě historicky nejrychlejším časem, jenž je s tímto vozem ve světových tabulkách hry Assetto Corsa známý, a to 2:07.636. Stanovil tedy šampionát Virtual GP nový světový rekord?

Spa Kvalifikace

Na virtuální závodníky čekala v Belgii díky letošnímu premiérovému startu s prototypy také změna startovní procedury, poprvé se začínalo takzvaným letmým startem. Piloti se seřadili do pomalu jedoucí formace a čekali na hlasový pokyn ředitelství závodu. Michal Šmídl zvládl rozjezd do belgické divočiny nejlépe a ujal se vedení. Za něj se zařadil Jan Sýkora z týmu LYNX, který z deváté pozice využil nekonzistentnosti pole a přesprintoval na rovince několik svých soupeřů. Na vnitřek první zatáčky se ale Jakkinen potopil až příliš optimisticky a doslova si prorazil cestu za druhou příčkou. Nepříjemnou ránu dostali Martin Štefanko z Republic of Gamers a Petr Doležal.

Spa

Zatímco se ale na rovince Kemmel protáhl Štefanko zpátky na druhou pozici, Petr Doležal ztratil po kontaktu v první zatáčce mnohem víc a propadl se až na desátkou příčku. Ani průjezd šikanou Les Combes se neobešel bez problémů. Tím dalším, kdo své snahy přehnal, byl tentokrát Tomáš Procházka. Pilot stáje Vodafone vytorpédoval mimo trať několik soupeřů. Martin Koštialik v barvách Xiaomi Geek se ocitl ve velkých problémech až na samotném chvostu pole.

Spa

Na čele závodu se usadil Michal Šmídl, který mohl těžit jednak z bezchybné a precizní jízdy, ale také ze vzájemného souboje oponentů za zády. Martin Štefanko se na chvíli zbavil Andreje Chlebce z Alza Gaming, jenž prohrál i souboj s Jaroslavem Honzíkem (Thrustmaster) a klesl tak na čtvrtou příčku. Během jednoho kola se však Chlebec dokázal vyšplhat před oba dva na druhou pozici.

Rozhořela se tedy přímá bitva o třetí místo mezi Štefankem a Honzíkem, která měla velice překvapivé a netradiční rozuzlení. Zhruba v polovině závodu, kdy přišly na řadu zastávky v boxech, nezvládl Martin Štefanko nájezd do boxů, v němž trefil bariéru. Jezdec Republic of Gamers se v úzké uličce zasekl napříč tak nešťastně, že již nemohl pokračovat dál a ze závodu musel předčasně odstoupit.

Spa

Velkým smolařem belgického klání byl také Vojtěch Polesný z Predatoru. Šmídlův týmový kolega znovu utrpěl nepovedenou kvalifikací, v níž zajel slabší šesté místo, a ani úvodní fáze závodu neprobíhala kvůli četným strkanicím zrovna ideálně. I přesto si Polesný věřil na stupně vítězů. Bohužel, o jeho osudu rozhodla hra samotná, když mu během pit stopu nedotankovala nádrž a Vojtěch tak musel obkroužit ještě jedno kolo navíc. Když už tak bylo všech nadějí konec, rozhodl se pilot Predatoru alespoň zajet nejrychlejší kolo, což se mu podařilo a odnesl si bonusový bod.

Spa

Závod nedokončil ani Petr Zoubek z Avastu. V souboji o šesté místo s Honzou Sýkorou v šikaně Les Combes chybně podřadil a zničil si motor. To pro Polesného znamenalo dojetí na desátém místě, za které si k bonusovému bodu přičetl ještě jeden bod navíc. Na předposledním místě dokončil Martin Koštialik, jako osmý spatřil cíl Tomáš Procházka.

Na nejlepší výsledek v letošní sezoně Mercedes-Benz Virtual GP dosáhl Robin Lukáš ze SanDisku, který se po dvou dvanáctých, jedenáctém a desátém místě mohl radovat ze sedmé příčky. V průběžném pořadí šampionátu tak Lukáš přeskočil Zoubka. Šestý projel cílem Jan Sýkora, čímž vyrovnal své letošní maximum.

Spa

Michal Blažek za volantem Lenovo Legion se musel posouvat dopředu prakticky z poslední pozice. Bláža si hodně zabojoval a několik minut před koncem závodu figuroval na čtvrté příčce. Tam se však jeho postup vpřed zastavil a nakonec se na něj dotáhl Jaroslav Honzík, jehož manévr do šikany Les Combes byl úspěšný. Blažek dokončil pátý, Honzík čtvrtý.

Na stupních vítězů letos poprvé stanul Andrej Chlebec z Alza Gaming. Přestože slovenský sim racer opět nehýřil příliš velkým nadšením z čistoty své jízdy, musíme konstatovat, že pro bronz si dojel právě konzistentním a vyrovnaným výkonem. Ve velké formě se do závodní sedačky vrátil Petr Doležal. Pilot SECCO+ zvládl perfektně zastávky v boxech, při kterých se ze šesté příčky vyhoupl právě na druhé místo. Pro páté vítězství v řadě a premiérový triumf s prototypy si dojel Michal Šmídl z Predatoru a v letošní sezoně Virtual GP zůstává stále neporažen. „Majklův“ citlivý a čistý styl jízdy je s náročnými a převýkonovanými prototypy ještě větší výhodou.

Dalším podnikem zavítá náš virtuální seriál 30. června na německý Nürburgring. Do té doby nezapomeňte hlasovat v naší anketě Jezdec dne nebo se zúčastnit naší tipovací soutěže.

Spa Podium

Spa Závod

Šampionát po Spa

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *