Drama na Nürburgringu nechalo Šmídla chladným

Poslední červnovou sobotu zaburácel studiem Re-Play ve Fun Areně šestý závod letošní sezony Mercedes-Benz Virtual GP. Nürburgring hostil druhý podnik s historickými prototypy Mercedes-Benz C9 1989 z dílen Sauberu a zároveň uzavřel první polovinu ročníku 2018. Jak jsme se již mohli přesvědčit v belgickém Spa, prototypy se zatím starají o největší show letošního roku. Ne jinak tomu bylo pod hradem Nürburg. Také v Německu byl závod velice dramatický, plný soubojů a kolizí.

Byť lídr průběžného pořadí Michal Šmídl podle svých slov na šestý podnik příliš intenzivně netrénoval, v kvalifikaci ze svého „predatoru“ opět vymáčkl vše a výsledný čas stlačil jako první z jezdců Virtual GP pod hodnotu 1 minuty a 48 sekund. Do první řady poskočil v závěrečné vlně měřených kol Petr Doležal ze SECCO+ a na třetí pozici tím odsunul úřadujícího šampióna Martina Štefanka z Republic of Gamers. Martin Koštialik v barvách Xiaomi GEEK potvrdil vynikající formu z tréninku a kvalifikoval svůj vůz na skvělé čtvrté místo, nebýt však penalizace poklesu tří míst na roštu z předchozího závodu. Vojtěch Polesný ze stáje Predator se tím posunul na čtvrté místo a Petr Zoubek z Avastu na pozici pátou. Penalizace si s sebou přivezli ze Spa také Jan Sýkora (LYNX) s Tomášem Procházkou (Vodafone). Takto se tedy poskládal startovní rošt po přičtení trestů u všech hříšníků.

Nürburgring

Historické prototypy v dosavadním průběhu sezony zatím boří jakékoliv mýty a zvěsti o tom, že letmé starty jsou snazší než ty z pevných pozic na roštu. Po Spa-Francorchamps přišla na řadu hromadná kolize také na Nürburgringu. Byť se všichni piloti snažili na maximum, brzdná dráha do první zatáčky je na německém okruhu až nekonečně dlouhá a obzvláště pak na chladných pneumatikách. Vojtěch Polesný nedobrzdil před Petrem Doležalem a poslal jej z druhé pozice do hodin. Oba se propadli na konec pole. Do potíží se dostal rovněž Martin Koštialik, který po lehkém kontaktu s Michalem Blažkem ztratil kontrolu nad vozem a nejprve překřížil stopu Andreji Chlebcovi z Alza Gamingu a pak ještě vytlačil mimo trať Petra Zoubka s Janem Sýkorou.

Nürburgring

Závod tak hned v prvním kole zneutralizovala plná žlutá fáze a v ní se jezdci poskládali za sebe v pořadí Šmídl, Štefanko, Koštialik, Zoubek, Chlebec, Procházka, Sýkora, Honzík, Tofel, Polesný, Doležal a Blažek. Polesný s Blažkem zajeli do boxů na opravy hned v následujícím kole ještě pod žlutou vlajkou.

Také po restartu si vedoucí pozici pohlídal Michal Šmídl. Martin Koštialik znovu netrefil první zatáčku a mezi Chlebcem a Štefankem vytancoval mimo trať, čímž klesl na sedmé místo. Dominik Tofel coby náhradník za Robina Lukáše u stáje SanDisk nezvládl svůj prototyp na uzdě a v Mercedes Aréně se roztočil z desáté příčky. Tomáš Procházka z Vodafonu startoval jako jediný na tvrdých pneumatikách, jenže tento tah se mu proti soupeřům na střední sadě nevyplatil. Tomáš byl sice skokanem prvního kola, když se po problémech ostatních posunul z dvanácté na šestou pozici, ale krátce po restu začal rychlostně ztrácet a zanedlouho se propadl na jedenácté místo.

Nürburgring

V dalším kole strčil Petr Doležal do čtvrtého Petra Zoubka, oba dva vnějškem objel Martin Koštialik, jenže když se vracel do stopy, nic netuše vytlačil do trávy Michala Blažka, který skrumáž objížděl z druhé strany. Poslední kapkou do zkaženého závodu Vojtěcha Polesného byl střet s Jaroslavem Honzíkem v šikaně NGK. Pilot Predatoru se v tu chvíli snažil dostat kupředu, ale po výletu do kačírku spadl zpátky na jedenáctou příčku a raději znovu zamířil do boxů.

Na čele ujížděl Šmídl a o druhou příčku zahájili souboj Andrej Chlebec s Martinem Štefankem. Pranice vyvrcholila o několik kol později v první zatáčce, kde jezdec Alzy z vnějšku narazil do Štefanka a roztočil jej.

Nürburgring

Za druhým Chlebcem se vytvořila silná skupinka ve složení Zoubek, Doležal a Koštialik.

Zhruba 24 minut před koncem závodu se jako první odhodlal k plánované zastávce Petr Doležal ze čtvrtého místa a jak se později ukázalo, šlo o výhodnou strategii. Soupeři před ním totiž nejenže společně bojovali, ale na starších pneumatikách nemohli zajíždět tak rychlé časy.

O kolo později zavítali k mechanikům také Michal Šmídl z vedoucí pozice a Jan Sýkora s Michalem Blažkem. Petr Zoubek tím pádem po 11 kolech převzal letos poprvé vedení v závodě.

Nürburgring

Po 12 odjetých kolech se odhodlali k pit-stopu v jeden moment piloti z prvních pěti pozic. Do boxů tedy zamířil vedoucí Zoubek, jehož následovali Chlebec, Koštialik, Štefanko a Honzík. Šmídl převzal zpátky velmi pohodlně vedoucí pozici. Se zhruba patnáctisekundovou ztrátou se na druhou příčku posunul díky výše zmiňované brzké zastávce Petr Doležal.

Tomáš Procházka vyčkával s pit-stopem na tvrdých pneumatikách až do závěrečných minut, po sérii zastávek všech ostatních se vyškrábal v jednu chvíli na třetí místo. Stačilo však malé zaváhání Procházky v Schumacherových esíčkách, aby se spustila lavina. Prakticky okamžitě ztratil závodník Vodafonu čtyři příčky a když pak ještě udělal chybu v Mercedes Aréně, byl najednou až desátý. Do boxů pak 13 minut před koncem přeci jen zajel a obul měkkou sadu.

Nürburgring

Michal Blažek předvedl na Nürburgringu úspěšnou stíhací jízdu a v závěru závodu překonal v nájezdu na zadní rovinku Sýkorův LYNX. Blažek ještě začal dotahovat Zoubka, ale propastnou desetisekundovou ztrátu již smazat nestihl. Blažek si tak v Mercedes-Benz Virtual GP stále drží neuvěřitelný standard, když zatím nedojel hůře než pátý. V Německu dojel čtvrtý.

Petr Zoubek z týmu Avast dokončil poprvé v letošní sezoně na stupních vítězů. Petr Doležal dokončil druhý a v průběžném pořadí se tak dostal před Blažka právě na druhé místo s rozdílem dvou bodů.

V šestém závodě Mercedes-Benz Virtual GP na Nürburgringu zvítězil Michal Šmídl z Predatoru a to s náskokem více než 22 sekund před Doležalem. Magic Michael si zároveň dojel pro nejrychlejší kolo závodu s hodnotou 1:49.637.

Nyní šampionát Mercedes-Benz Virtual GP čeká měsíc dlouhá letní přestávka, než se vše znovu rozběhne 4. srpna sedmým podnikem sezóny. Ten bude hostit okruh v Bahrajnu a půjde navíc o noční závod! Mezitím můžete hlasovat v naší anketě Jezdec dne nebo se pustit do tipovací soutěže.

Nürburgring

Nürburgring

Nürburgring

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *