Startovní pole pro sezónu 2019 je kompletní, představí se řada nováčků

Kvalifikace pro nadcházející ročník Virtual GP 2019 se konala netradičně ještě v roce 2018. V pátek 30. listopadu dorazilo i přes nepříznivé povětrnostní podmínky talentovaných 24 jezdců, z toho řada až ze Slovenska, a to s jediným cílem – probojovat se do nejprestižnější českého šampionátu. Celkem se soupeřilo o 18 sedaček, z toho 7 v elitní skupině VGP1 a zbylých 11 v juniorské kategorii VGP2. Hned několik nováčků se ovšem představí i mezi elitou.

Kvalifikace Mercedes-Benz Virtual GP – FINÁL

Postoupí 4 do VGP1 a 11 do VGP2

Zveřejnil(a) Virtual GP dne Pátek 30. listopad 2018

Základem kvalifikací ve Virtual GP jsou rovné podmínky a zajímavý formát, díky kterému si jezdci mají šanci opravdu hodně zajezdit a předvést své zkušenosti a rychlost ve více disciplínách. Je velice důležité prokázat schopnost se rychle adaptovat na různé vozy a tratě, tak jak to vyžaduje samotný formát šampionátu. To vše s netradiční dvojicí komentátorů, kteří však ví o čem mluví. Však dohromady získali čtyři tituly ve Virtual GP – řeč je o Michalu Šmídlovi a Martinu Štefankovi.

Kvalifikace 2019

Již tradičně kvalifikaci zahájilo základní rozřazení v podobě hotlapů. Jezdci usedli za volant Mercedes Formula Hybrid a měli k dispozici 5 ostrých kol na okruhu Silverstone. Žádné nastavování, žádné složitosti. Cíl jediný, a to zajet co nejrychlejší kolo. Všech 24 jezdců z této fáze postupovalo a šlo jen o to závodníky rozdělit do tří skupin. Podle výsledného pořadí také jezdci obdrželi body, a to ve formátu 30-29-28…8-7.

Už zde excelovali piloti Virtual GP, když Martin Koštialik zvládl zajet kolo na britském okruhu Silverstone v čase 1:29.900 a o více než desetinu sekundy překonal Vojtěcha Polesného. První trojku pro Virtual GP uzavřel Jan Sýkora.

Kvalifikace 2019

S druhou fází se závodění přeneslo na rakouský Red Bull Ring a do vozů Mercedes-AMG GT3. Tentokrát se již dostalo na opravdové závodění. Jezdci se rozdělili po osmi do skupin A, B, C, a to podle podle klíče 1. A, 2. B, 3. C, 4. A atd. Každou skupinu čekala kvalifikace na 15 minut a závod dlouhý 5 kol. Bodovala se jak kvalifikace, tak i závod, a to ve formátu 10-8-6-5-4-3-2-1. V každé skupině pak na jezdce s nejvyšším počtem bodů čekal přímý postup do VGP1.

Ve skupině A v kvalifikaci svou rychlost jasně ukázal Martin Koštialik, který ovládl nejen kvalifikaci, ale také závod a jeho případě nebylo třeba nic řešit. Slovenský pilot se i v příští sezóně objeví v elitní skupině ve Virtual GP. Naopak velké souboje o druhé a třetí místo sváděli Anton Cazanic s Lukášem Přádou, první jmenovaný byl však nakonec úspěšnější.

Skupina B nabídla mnohem větší drama. Vojtěch Polesný a Tomáš Procházka dlouho bojovali o první místa, ale Polesného zkušenosti byly velkou výhodou. Vítězstvím v kvalifikaci a i v závodě si pojistil své setrvání v šampionátu, a to ve skupině VGP1.

Drama se nevyhnulo ani skupině C, kde přes všechny možné nástrahy, v podobě silných výkonů Davida Přády a Simona Kovačiče, se mohl radovat z postupu vítěz závodu Jan Sýkora. Ten zatím nechyběl ani u jednoho závodu šampionátu Virtual GP.

Kvalifikace 2019

Následovala fáze s číslovkou tři. Opět s vozy Mercedes-AMG GT3 na okruhu Red Bull Ring. Tentokrát se jezdci se rozdělili po devíti do dvou skupin A, B, a to podle podle klíče 1. A, 2. B, 3. A atd. Obě skupiny čekala kvalifikace na 10 minut a závod dlouhý 5 kol, znovu oboje bodované, a to ve formátu 10-8-6-5-4-3-2-1. Dvojici s nejvyšším počtem bodů z každé skupiny čekal postup do VGP1, zatímco ty na třetích až šestých místech postup do juniorky VGP2. Jezdci ze sedmých až devátých míst pak zamířili do finálového rozstřelu.

V první skupině se strhl už v kvalifikaci dramatický souboj mezi Davidem Přádou, Janem Frajbišem, Antonem Cazanicem a Simonem Kovačičem. Drama se přeneslo i do závodu, kde strhující souboj Cazanice a Frajbiše bavil diváky na streamu i ve studiu. Nakonec právě Cazanic si dojel pro vítězství, ale oba nakonec bez problémů postoupili do VGP1. Do VGP2 zamířili David Přáda, Simon Kovačič, Petr Kužela a Ondřej Hošek.

Druhá skupina byla ještě napínavější s neuvěřitelně vyrovnaným startovním polem. Souboj mezi Tomášem Procházkou a Lukášem Přádou trval od kvalifikace až do poslední zatáčky, ale Tomáš Procházka využil své zkušenosti ze sezóny Mercedes-Benz Virtual GP 2018 a upevnil své vítězství. Společně s Lukášem Přádou zamířili do VGP1. Čtveřice Pavel Reigl, Jaroslav Procházka, Petr Liška a Tomáš Korený následně zamířila do kategorie VGP2.

Kvalifikace 2019

O poslední 3 místa na startovním roštu kategorie VGP2 se popralo 6 jezdců v závěrečné části kvalifikace. Rozstřel nabídl všechny jezdce ve společné měřené kvalifikaci na okruhu Nürburgring na 12 minut. Žádné body, žádné výpočty, nyní už rozhodoval čistě jen zajetý čas. Opět to bylo velice těsné, ale v posledních chvílích si postup vybojovala trojice Šimon Hertneky, Vojtěch Jelínek a Michal Bušek.

Na jezdce pak už čekalo jen rychlé rozdělení do týmů, kdy jezdci z elitní VGP1 si vybírali své týmové kolegy z kategorie VGP2. Aby sezóna byla fér, jako první si vybíral poslední kvalifikovaný, tedy Jan Frajbiš, a jako poslední pak vítěz loňské sezóny, tedy Michal Šmídl. Záznamy ze všech fází kvalifkace jsou k dispozici na našem Facebooku.

Výsledky kvalifikace

Q_Vysledky

* Koštialik, Polesný a Sýkora postoupili již z druhé fáze (GT)

Jezdci a týmy 2019

Do příští sezóny Virtual GP 2019 nastoupí celkem 22 jezdců, a to v kategoriích VGP1 a VGP2. Na trati se opět představí známá jména jako Michal Šmídl, Martin Štefanko, Michal Blažek či Jan Sýkora. Nebudou chybět ani zástupci ze Slovenska v čele s Andrejem Chlebcem. V elitní VGP1 se představí i dva úplní nováčci – Anton Cazanic a Lukáš Přáda. Naopak na startovním roštu již neuvidíme Petra Doležala či Jaroslava Honzíka. Celkem 12 nováčků a 11 známých jmen. Vypadá to zatím na fantastický ročník!

Tymy_Dvojice

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *