Thrustmaster Virtual GP 2017

Sezóna 2017 byla třetím ročníkem šampionátu Virtual GP, tentokrát pod zastřešením značky Thrustmaster. Královna virtuálního motorsportu na české virtuální scéně se vrátila po půlroční přestávce a to ve velkém stylu, který projekt posunul na zcela profesionální úroveň. Úplně nové studio a herna, s moderním vybavením, které umožňovalo tvořit zajímavé a kvalitní živé přenosy. Jezdci dostali do rukou špičkovou technologii včetně nejnovějších volantů Thrustmaster TS-PC racer. Nově se také Thrustmaster Virtual GP prezentovalo na světové scéně a to díky anglické mutaci webu a přenosům s komentářem Matthewa Gallaghera (xMattyG) a Justina Suttona (FakeGhostPirate).

Nebylo překvapením, že se na startovním roštu opět objevila většinou známá jména jako Michal Šmídl, Jaroslav Honzík, Martin Štefanko a další. Mezi nováčky pak nechyběla dobře známá jména z českého prostředí sim racingu, jako například Vojtěch Polesný či Petr Zoubek. Opět se na startu objevili i slovenští zástupce. Nejprve Andrej Chlebec, který se o svou sedačku ve voze TP-Link dělil s Danielem Liščákem, a později se přidal Martin Koštialík, který jezdil za DX Racer.

Jezdecké složení

#17Michal ŠmídlBig Shock
#98Martin ŠtefankoRepublic of Gamers
#2Petr ZoubekAvast
#39Jaroslav HonzíkThrustmaster
#22Jan FrajbišLYNX
#21Richard ChladEffective Racing
#99Michal BlažekBenQ
#23Vojtěch PolesnýAcer Predator
#44Andrej ChlebecTP-Link
#96Daniel LiščákTP-Link
#3Tomáš DoleželDX Racer
#7Martin KoštialíkDX Racer
#57Jan SýkoraT-Mobile

Sezóna probíhala od února až do října 2017 a čítala celkem dvanáct závodů na známých tratích, nechyběly klasiky jako Imola, Nürburgring, Spa či Monza. Mezi novinkami pak byl francouzský Paul Ricard či italské Mugello. Na webu máme také kompletní kalendář sezóny 2017 včetně záznamů z jednotlivých závodů. Opět se očekával tuhý boj o titul mezi Michalem Šmídlem a Jaroslavem Honzíkem, ale od prvních testů bylo jasné, že si s osmiválcovými motory (vozy inspirované Formulí 1 z roku 2013) rozumí také Martin Štefanko a že nováčci také nebudou příliš pozadu. Nejlépe do šampionátu vstoupil Michal Šmídl, který vyhrál 4 z 5 úvodních závodů. Jeho jediným přemožitelem byl ve voze Republic of Gamers právě Štefanko, který dominoval na Nürburgringu. Pilot Big Shocku poté ovšem přišel o své síly a Štefanko získal double v Británii a poté i Španělsku. Závod v Británii byl navíc zvláštní tím, že do studia přijel na návštěvu anglický komentátor Matthew Gallagher společně se štábem WTF1, aby o projektu Thrustmaster Virtual GP natočili tuto parádní reportáž.

Posledních pět závodů sezóny se neslo ve znamení tuhého boje o titul, kdy nechyběly fantastické bitvy o první příčku mezi oběma aktéry. Vše vyústilo v dramatické finále na FOR GAMES, kde se jelo na japonském okruhu Suzuka. Oba jezdci byli od sebe jen pár bodů a vítěz bral vše. Drsné souboje kolo na kolo nabídly skvělou podívanou, nakonec však Štefanko vsadil vše na taktiku, v posledním kole využil systému KERS a v poslední zatáčce celého šampionátu úspěšně dokončil předjížděcí manévr a stal se novým šampionem Virtual GP a vůbec prvním přemožitelem Michala Šmídla. Celkové třetí místo připadlu Jaroslavu Honzíkovi z týmu Thrustmaster, který letos získal devět pódií a vždy to bylo třetí místo. Z nováčku byli nejlepší shodně Vojtěch Polesný (Acer Predator) a Petr Zoubek (Avast), kteří získali 120 bodů. Polesný se však umístil celkově čtvrtý díky vítězství v italské Monze, jediný závod, kde nevyhrál Šmídl nebo Štefanko.

2017 kompletní výsledky

2017 kalendář sezóny

Suzuka

Články ze sezóny

Sestřih sezóny